sobota, 12 grudnia 2015

ZNANI I ZASŁUŻENI DLA BISKUPIC

ZNANI I ZASŁUŻENI DLA BISKUPIC

Osobą związaną z dworem w Biskupicach Melsztyńskich był płk. dypl. Andrzej Kunachowicz(współwłaściciel dworu). W okresie międzywojennym był dowódcą 20 pułku ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Pułk stacjonował w Rzeszowie. W czasie kampanii wrześniowej płk. dypl. AndrzejKunachowicz, walcząc ze swoim pułkiem w składzie Kresowej Brygady Kawalerii, został ranny i 11 września 1939r. dostał się do niewoli niemieckiej, gdzie w oflagu przebywał do końca wojny. Po wojnie wrócił do kraju.
(inf. udostępnione przez p. Jerzego Pawlaka)

Wiktor Kunachowicz – oficer Wojska Polskiego, wielokrotnie odznaczony i chwalebnie zaznaczony w kartach historii ojczyzny.


Franciszek Krzan – pierwszy komendant straży w Biskupicach i wieloletni sołtys.

Warto dodać, iż w/w wspomniano w zapisach potwierdzających cudowną moc obrazu Matki BożejDomosławickiej – „Królowej Doliny Dunajca” (list z 1920r.z placu boju pisany w czasie wojny z bolszewikami do ks. Kanonika w Domosławicach, a opisujący „cudowne ocalenie” Franciszka K. – żołnierza w wojnie 1920r. za sprawą Matki Bożej Domosławickiej)
Pozwoliłam sobie tu na zerknięcie do dzieła autorstwa J. Łojka „Matka Boża Domasławicka
W roku 1912 właściciele ziemi dworskiej Leon Kunachowicz oraz Szczęsny Oświęcimski odsprzedają ją okolicznym rolnikom. W okresie II wojny światowej na teren Biskupic przybywają wysiedleńcy ze Wschodu. Od 1 stycznia 1955 do 1965 roku w Wilnie w Biskupicach znajduje się Gromadzka Rada Narodowa, do której należą Biskupice, Domosławice, Jurków i Złota.

Lata 1963-90 należą do „najbogatszych” dla Biskupic. Jest to okres istnienia na tym terenie „ośrodka” uprawy tytoniu. Zyski osiągane ze sprzedaży całkowicie zmieniają gospodarcze oblicze wsi. Powstaje wiele murowanych domów na miejscu starych drewnianych. W latach 1960-66mieszkańcy w czynie społecznym budują remizę strażacką, która służy mieszkańcom do dziś. W roku 1989ma miejsce ważne wydarzenie, mianowicie rozłączenie Biskupic i Domosławic, które dotychczas były jednym sołectwem. Lata 1987-92 to budowa sieci gazowej z ujęcia Porąbce Uszewskiej dla miejscowości; Złota, Biskupice Melsztyńskie, Domosławice, Faliszewice. W latach 1990-2002 częściowo w czynie społecznym w Biskupicach zostaje zbudowany chodnik. Większość dróg gminnych we wsi posiada twardą nawierzchnię. Brak działalności gospodarczej na terenie wsi sprawia, że miejscowość jest ekologicznie czysta (od kilkunastu dopiero lat funkcjonuje miejscowa piekarnia – największy zakład produkcyjny wsi).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz