piątek, 8 kwietnia 2016

Czarny







Czarny
Kolor czarny to najciemniejsza z barw. Teoretycznie nie jest kolorem, lecz po prostu brakiem światła widzialnego. Nie ma 100% kolorów czarnych, a najczarniejszą rzeczą na świecie jest sadza. Czerń jest jedną z najbardziej klasycznych i konserwatywnych barw. Nigdy nie wychodzi z mody, a ludzi którzy ją kochają nie brakuje. Można ją łączyć w zasadzie ze wszystkimi kolorami, ponieważ stanowi świetne dopełnienie i doskonale tonuje. Ma wiele znaczeń od tych całkiem negatywnych po pozytywne. Do tych pierwszych zaliczyć można symbolikę śmierci( w kulturze amerykańskiej i europejskiej). Pozytywnym symbolem jest natomiast wg Indian, ponieważ oznacza życie. Większości osób czerń kojarzy się z religią, żałobą i śmiercią. Nie wyobrażamy sobie założenia ciuchów w innym kolorze w momencie, gdy udajemy się na pogrzeb, ważną uroczystość czy spotkanie biznesowe. Czerń to bowiem symbol elegancji, wyrafinowania i luksusu. Łączy w sobie jednocześnie tradycję jak i nowoczesność. Klasyczna mała czarna nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze będzie kojarzyć się z dobrym smakiem. 

Lawendowy

Lawendowy 
Lawendowy odcień fioletu to dojrzały róż. Sugeruje kobiecość w połączeniu z wdziękiem i elegancją.  Przez długi czas lawenda była ulubionym kwiatem i kolorem wytwornych dam.





Amber Run- I Found Lyrics





Piękna piosenka bardzo uspokajająca ......można przy niej pomyśleć

Rogaliki z czekoladą

Rogaliki z czekoladą
 
Składniki:

  • mrożone ciasto francuskie LOGER
  • czekolada lub masło orzechowe  
  • 1 jajko

Sposób przyrządzenia:

Arkusze mrożonego ciasta francuskiego LOGER wyjmij z zamrażarki i pozostaw na kilka minut do rozmrożenia. Gdy ciasto stało się plastyczne, delikatnie rozwałkowujemy je wałkiem (nie dochodząc do krawędzi).
 
Arkusz przecinamy na pół po przekątnej. Na początku  trójkątów kładziemy kostkę czekolady bądź łyżeczkę masła orzechowego. Nadzienie zawijamy do środka wypieku. Układamy na blasze wyścielonej papierem do pieczenia zawiniętą końcówką w dół. Pędzelkiem spożywczym delikatnie smarujemy wierzch wypieku glazurą z jajka.

Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200oC na około 15-20 minut. Wypiek jest gotowy gdy się rozwarstwi i nabierze złotego koloru.

Można udekorować wiórkami czekoladowymi, rozdrobnionymi orzechami lub cukrem pudrem.

MAZUREK KAJMAKOWY

MAZUREK KAJMAKOWY



Ten przeze mnie wykonany jeszcze nie jest w wersji świątecznej, bo pieczony w styczniu :-). Na Wielkanoc proponuję ozdobić owieczkami, baziami i skręconym wałeczkiem ciasta naokoło, będzie piękny! Jest bardzo smaczny, ale też słodki (cecha chyba większości ciast z kajmakiem...). Jako pierwszy znika ze stołu :-).

Składniki na kruchy spód:
  • 350 g mąki pszennej, najlepiej krupczatki
  • 100 g cukru pudru
  • szczypta soli
  • 200 g masła, zimnego
  • 1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany 18%
  • 2 żółtka
Mąkę przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtka, cukier, sól, kwaśną śmietanę i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, owinąć ją folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30 - 60 minut.
Blachę o wymiarach 35 x 25 cm (lub 40 x 25 cm) wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkować, przenieść na blaszkę, dokładnie wylepić spód i wyrównać. Ozdobić wokół skręconym wałeczkiem ciasta (wersja wielkanocna).
Piec w temperaturze 200ºC przez około 20 minut, na jasnozłoty kolor. Ciasto jest płaskie, ale właśnie takie ma być!
Ponadto:
  • 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego*
Masę najlepiej przygotować dzień wcześniej, by zdążyła dobrze przestygnąć.
Mleko w puszce (zamknięte) umieścić w wysokim garnku i zalać wodą do przykrycia puszki, na garnek nałożyć pokrywkę. Gotować przez 2 godziny, pamiętając by puszka była cały czas zanurzona w wodzie (w razie konieczności wodę uzupełniać). Puszkę wyjąć z wody, całkowicie wystudzić i otworzyć. Gotową masą kajmakową posmarować upieczone i wystudzone ciasto.
Posmarowane kajmakiem ciasto udekorować bakaliami. Mogą to być rodzynki, płatki migdałów, kandyzowana skórka pomarańczowa lub cytrynowa, daktyle, orzechy, itp.
* Można użyć gotowej masy kajmakowej z puszki, co znacznie przyspieszy wykonanie mazurka: zwana jest 'masą krówkową' lub 'dulce de leche'.
Smacznego :-).

Babeczki na Wielkanoc

Babeczki na Wielkanoc

Piękne, wiosenne, bardzo smaczne. Tradycyjne ciasto ucierane babeczkowe, to cały czas jedne z moich ulubionych babeczek! Doskonale pasują do nich drobinki czekoladowe. Dzisiaj w wersji wielkanocnej, z kremowym gniazdkiem i czekoladowymi jajeczkami :-).

Składniki na około 8 babeczek:
  • 110 g masła
  • 80 g drobnego cukru do wypieków
  • 110 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 duże jajka
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 100 g drobinek czekoladowych (chocolate chips) lub posiekanej czekolady mlecznej lub gorzkiej
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę i proszek do pieczenia przesiać, odłożyć.
W misie miksera utrzeć masło z cukrem na jasną, puszystą masę. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując po każdym dodaniu. Dodać odłożone wcześniej suche składniki, ekstrakt z wanilii i wymieszać szpatułką do połączenia się składników. Na końcu wmieszać drobinki czekoladowe.
Blachę do muffinów wyłożyć papilotkami, ciasta nałożyć do 3/4 ich wysokości.
Piec około 25 minut w temperaturze 170ºC lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce.
Ponadto:
  • 120 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej 
  • 1 łyżka cukru pudru
  • jajeczka cukrowo - czekoladowe do dekoracji
Kremówkę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając 1 łyżkę cukru pudru. Ozdobić wystudzone babeczki przy pomocy rękawa cukierniczego, środek udekorować jajeczkami.
Smacznego :-).


Kolory

Kolory
Przez kilka tygodni będzie o kolorach . Więc piszcie w komentarzach jakie kolory lubicie .
Miętowy Miętowy – jasny kolor pochodny, blada zieleń kojarzona ze świeżością i orzeźwieniem. Przypisywany mięcie (Mentha L.), choć niekoniecznie do niej podobny.